Podsumowanie roku 2012

Witam, postanowiłem podzielić się z wami moim podsumowaniem roku 2012 oraz moimi planami na nadchodzący rok. Zapraszam do czytania.

Rok ubiegły był dla Mnie rokiem bardzo szybkich zwrotów akcji – czasem pozytywnych ale i czasem bardzo przykrych. Ogółem rzecz biorąc rok 2012 zaliczam do udanych. Poniżej przedstawiam bilans założeń, które chciałem osiągnąć.

Witam, postanowiłem podzielić się z wami moim podsumowaniem roku 2012 oraz moimi planami na nadchodzący rok. Zapraszam do czytania.

Rok ubiegły był dla Mnie rokiem bardzo szybkich zwrotów akcji – czasem pozytywnych, ale i czasem bardzo przykrych. Ogółem rzecz biorąc rok 2012 zaliczam do udanych. Poniżej przedstawiam bilans założeń, które chciałem osiągnąć.

Blog

Blog został przepisany całkowicie od nowa. Używam w nim frameworku Yii wraz z bazą danych Sqlite. Framework w mojej opinii jest bardzo dobry – świetna dokumentacja, bardzo pomocna grupa na Facebooku, wiele przykładów dostępnych w sieci oraz dość spora ilość modułów stawia go w czołówce najlepszych.

Z różnych przyczyn nie udało mi się przygotować i opublikować około 12 planowanych wpisów, tylko 3 zostały opublikowane w określonym czasie, systematyczność wpisów pozostawia wiele do życzenia, mam nadzieje że w nowym roku będzie lepiej.

Dodatkowe projekty

Po dłuższej przerwie, zabrałem się za aktualizacje i znaczną przebudowę silnika, który pisze wraz z moim bratem. SGE zyskał możliwość wczytywania konfiguracji z pliku lub stringa. Dodałem także testy jednostkowe newralgicznych części silnika.

W najbliższym czasie zostanie:

 • zaktualizowany moduł logowania zdarzeń,
 • przebudowana klasa główna całego silnika,
 • dodane zostanie wsparcie dla wielu języków,
 • do refaktoryzacji pozostaje modułu konsoli rodem z Quake’a 🙂

Zaplanowałem jak będzie zbudowana cała moja strona. Przebudowie i optymalizacji uległa znaczna część bazy danych, cały panel administracyjny oraz kilka skryptów działających w tle. Według planu powinienem zakończyć ją w całości gdzieś w okolicach grudnia 2013 roku. Najwięcej czasu zajmie mi rozwinięcie modułu panelu administracyjnego, planuję także zmienić aktualny szablon strony na coś bardziej profesjonalnego.

Swoją drogą co sądzicie o aktualnej wersji? Zapraszam do komentowania.

Strona docelowo będzie zintegrowana z kilkoma zewnętrznymi serwisami – aktualnie jest wykonane w około 15% całej pracy.

Rozwój osobisty

W tej dziedzinie poczyniłem największe postępy. Zacząłem uczyć się rosyjskiego oraz angielskiego. Zacząłem pracować nad charakterem swojego pisma – kupiłem pióro Parkera i codziennie trenuję pismo. Już widać znaczące postępy, ale nadal nie jest to upragniony efekt. W ostatnim kwartale roku czytałem średnio 100 stron dziennie. Generalnie przeczytałem sagę Wiedźmina, kilka obszernych książek z dziedziny finansów oraz programowania.

Programowanie

Tutaj także nastąpiły pozytywne zmiany, nauczyłem się podstaw świetnego języka jakim jest Python – napisałem w nim importer OSCommerce do Prestashop, prosty robot sieciowy – bardzo podobny do Seo Frog Spider jednak na razie nie mający GUI. Dodatkowo zgłębiam tajniki systemu kontroli wersji GIT oraz narzędzia Cmake – oba zostaną szerzej opisane w najbliższych wpisach.

Cele

W najbliższym 2013 roku moim celem będzie:

 • Napisanie kilku bardziej złożonych gier w SGE ( minimum 3 gry działające pod różnymi systemami)
 • Rozwinięcie i systematyczna publikacja na moim blogu.
 • Poznać oraz zbudować proste urządzenie wykorzystujące możliwości procesorów z rodziny ARM.
 • Wspomóc rozwój projektu cinnarch , [ Projekt będzie używać gnome 3 oraz zmienia nazwę – przyszła pora, aby przeprosić się z Debianem ]
 • Rozpocząć działalność gospodarczą związaną z branżą programistyczną.
 • Powrócić do dawnej kondycji i wytrzymałości poprzez regularne ćwiczenia na siłowni.
 • Szlifować język angielski oraz rosyjski, aby osiągnąć płynność w mowie.

A jakie cele zamierzasz ty osiągnąć? Zapraszam do dyskusji w komentarzach

Comments

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.